Prof. PhDr. Panajotis Cakirpaloglu, DrSc.
Prof. Cakirpaloglu se odborně zaměřuje na oblast sociální, osobnostní a fenomenologické psychologie, psychologické axiologie, vývojové neuropsychologie a politické psychologie. V oblasti sociální a politické psychologie realizoval v roce 1989 projekt „Sociální stratifikace a sociální chování v Makedonii“. V oblasti vývojové neuropsychologie realizoval dlouhodobý výzkumný projekt UNESCO „Early Diagnosis of ADDH“ (vedoucí prof. T. Radil). Významnou valorizací tohoto odborného zaměření jsou tištěné výstupy v zahraničních impaktovaných časopisech, specializace v oboru klinická neuropsychologie (ILF v Praze, školitelé prof. J. Langmeier a Z. Matějček), dále obhajoba doktorské disertační práce na Lékařské fakultě v Bělehradě (1991), vědecká hodnost DrSc. (školitel V. Išpanović). V oblasti politické psychologie se věnoval výzkumu psychologických procesů veřejného mínění, prognózám volebních preferencí, politické a mediální persuázi a manipulaci s veřejností. Byl hlavním řešitelem projektu GAČR Mobbing jako rafinovaná forma šikany na pracovišti. Hlavním výstupem projektu je výzkumná monografie Šikana na pracovišti v České republice: Teorie, výzkum a praxe (Cakirpaloglu et al., 2017). V oblasti psychologické axiologie vydal monografie Psychologie hodnot (2004 a 2009) v češtině a Psychologie hodnot a hodnocení (2019) v makedonštině. V oblasti psychologie osobnosti vydal knihu Úvod do psychologie osobnosti (2012) a v roce 2022 vydal ve spoluautorství s Mgr. Evou Jendrulkovou knihu Fenomenologie v psychologii a psychopatologii. V současné době je spoluřešitelem projektu TAČR Aplikace optimalizované well-being strategie u zdravotníků. Celkem byl školitelem 24 doktorandů a jednoho postdoktoranda.
Prof. Konstantinos Kafetsios, Ph.D.
The main research interest is the perception of contextualized facial emotion expressions: implications for quality of social interaction in non-clinical, clinical, or educational settings. This topic builds on recent research (Hess, Kafetsios et al., 2016; Kafetsios & Hess, 2019) that examines the personality and societal correlates of the accurate perception of facial emotion expressions. Extending this research, the aim is to improve the method and further test its social consequences in non-clinical, clinical or educational contexts.
Other research interests are adult attachment, culture, and understanding of the self. Based on a current surge of interest on the intersection between culture and adult attachment orientations (e.g., Gruda & Kafetsios, 2020; Strand, 2020), this research line aims to extend work on how key aspects of the self are influenced by combinations of independent/interdependent self-construal and insecure (avoidant-anxious) attachment. The research, can, initially exploit results from existing experimental and correlational studies in different countries and compare to data from the CR.
Doc. PhDr. Matúš Šucha, Ph.D.
Doc. Šucha se profesně orientuje na problematiku dopravní psychologie, psychologie práce a ekonomické psychologie. Je akreditovaným koučem (MŠMT ČR), dopravním psychologem (MDČR), psychoterapeutem (absolvent pětiletého výcviku integrativní skupinové psychoterapie), mentorem Europsy pro oblast dopravní psychologie a soudním znalcem v oblasti se specializací dopravní psychologie. Primárně (nikoli výlučně) je školitelem v tematických oblastech: bezpečnost silniční a drážní dopravy, posuzování psychické způsobilosti k řízení, rehabilitace řidičů, mobilita (udržitelná, městská), různé otázky ekonomické psychologie, manažerské poradenství (např. koučink).
Doc. PhDr. Radko Obereignerů, Ph.D.
Doc. Obereignerů se zaměřuje na psychologickou diagnostiku dospělých a dětí. Specializuje se na metody klinické psychologické diagnostiky. Podílí se na převodech a standardizacích diagnostických nástrojů (např. Dotazník sebepojetí dětí a adolescentů Piers-Harris 2, PHCSCS-2, Bentonův vizuálně retenční test, BVRT). Vybraným oblastem se věnuje v rámci vědecko-výzkumné činnosti. Je soudním znalcem pro obor školství a kultura, odvětví psychologie, specializace psychologie dětí, mládeže, rodiny, výchovy a vzdělávání.
Doc. PhDr. Mgr. Roman Procházka, Ph.D.
Doc. Procházka se věnuje klinické psychodiagnostike, psychoterapii a klinickému poradenství na klinice klinické psychologie a psychoterapie v Prostějově, kde působí jako klinický psycholog, dětský klinický psycholog a psychoterapeut. Vzdělání získal na IPVZ, kde složil specializační zkoušku a atestaci v oboru klinická psychologie (I. Atestace). Následně získal specializovanou způsobilost v systematické psychoterapii (II. atestace) a vykonal specializační zkoušku z dětské klinické psychologie (III. atestace). Získal zvláštní odbornou způsobilost v klinické neuropsychologii a klinické hypnoterapii. V rámci psychoterapie absolvoval akreditovaný výcvik v kognitivně behaviorální psychoterapii v KBT Institutu v Hradci Králové u MUDr. Zbytovský, kde v současnosti působí i jako lektor. Absolvoval řadu certifikovaných kurzů a seminářů zaměřených na klinicko-psychologickou diagnostiku a práci s klientem, t.j. krizová intervence, tělo a krize, poradenské dovednosti atd. Je garantem a lektorem kurzů Rorschachovy metody, Tematického apercepčního testu , diferenciální diagnostika v klinické psychologii dospělých a garantem kurzu psycholog ve zdravotnictví realizovaného na UPOL. Působí také jako supervizor v zařízeních poskytujících zdravotní a sociální služby. Pracoval jako konzultant a psychoterapeut s poradnou pro alkohol a jiné závislosti, doléčovacím centrem a rodinným centrem při P-centru v Olomouci. Jeho výzkum se zabývá oblastí klinické psychologie a neuropsychologie, neurovědy a psychofyziologie a KBT a schématické terapie.
PhDr. Martin Dolejš, Ph.D.
Dr. Dolejš se zabývá psychodiagnostickými nástroji a jejich standardizací, tvorbou dotazníků a psychodiagnostických nástrojů. Rovněž se věnuje pedagogické a školní psychologii, adiktologii a rizikovému chování u adolescentů. Web: https://persona.upol.cz/.
PhDr. Daniel Dostál, Ph.D.
V současnosti se zaměřuje na propojení projektivních psychodiagnostických metod s pokročilými metodami strojového zpracování málo strukturovaných dat. Mezi jeho profesní zájmy patří vedle psychometrie a kvantitativní analýzy dat výzkum kreativity, myšlení, psychologie vědy a příbuzná témata. Angažuje se v širokém spektru výzkumných projektů zaměřených na rozmanitá témata jako je HAXACO model osobnosti, spiritualita a postoje ke smrti, nelátkové závislosti, otázka svobodné vůle, rozvoj hudební kreativity, cirkadiánní cykly a další.
Mgr. Miroslav Charvát, Ph.D.
Stěžejními dovednostmi a kvalifikacemi Mgr. Miroslava Charváta, Ph.D. jsou výuka metodologických kurzů v pregraduálních a doktorských studijních programech (kvantitativní i kvalitativní metodologie); odborné metodologické konzultace; příprava a realizace výzkumných a vývojových projektů; evaluace; konstrukce testů, dotazníků a škál včetně pokročilých psychometrických postupů; automatické softwarové vytěžování dat z papírových dotazníků; příprava, čistění a imputace datových souborů; pokročilá statistická analýza (SPSS, AMOS, R-studio atp.).
Hlavními oblastmi výzkumného zájmu je tvorba a převod psychodiagnostických metod; rizikové chování adolescentů; univerzální, selektivní a indikovaná školní prevence; rekreační a problémové užívání návykových látek; gambling a gaming; kosmický výzkum a izolační experimenty; přijímací zkoušky na vysokou školu.
PhDr. Leona Jochmannová, Ph.D.
Klinická psycholožka, dlouhodobě se specializuje na oblast dětské psychologie, specificky na problematiku domácího násilí, attachmentu a online péče. Od roku 2010 se zabývá problematikou diagnostiky, léčby a výzkumu traumatu a PTSD. Je držitelkou certifikátu (EASE) výcviku v metodě Somatic Experiencing® a supervizorkou metody VTI. Autorka monografií: Trauma u dětí, Psychologie zdraví, Online péče v psychosociálních oborech, Psychologie rodiny a dalších.
PhDr. Marek Kolařík, Ph.D.
PhDr. Marek Kolařík, Ph.D. se zaměřuje převážně na manželské a rodinné poradenství, terapii a práci s výcvikovými skupinami, věnuje se rovněž pedagogické a školní psychologii a adiktologii. Je certifikován jako „samostatný manželský a rodinný poradce” Asociace manželských a rodinných poradců ČR a psychoterapeut (absolvent akreditovaného výcviku v rodinné a systemické psychoterapii).
Ing. Mgr. Yvetta Grubl, Ph.D.
Celou svou profesní kariéru se věnuje řízení lidských zdrojů. Působila v HR managementu nadnárodních korporací v České republice i v zahraničí, a dále ve veřejné správě. Ph.D. získala na Vysoké škole Báňské Technické Univerzitě v podnikové ekonomice a managementu se specializací na řízení lidských zdrojů. Je rovněž absolventkou jednooborové psychologie na Univerzitě Palackého. Zabývá se tématy talent managementu, performance managementu, pracovní psychologie, pracovního práva, vzděláváním dospělých. Profesně se věnuje personálnímu poradenství. Působí v roli školního psychologa na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Na katedře psychologie FF UP vyučuje předmět řízení lidských zdrojů.
Mgr. Barbora Kňažek Považanová, Ph.D.
Absolventka doktorandského štúdia na Univerzite Palackého v Olomouci. V súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na Katedre psychologie FF UP a ako tajomníčka oborovej rady pre doktorandské štúdium – klinická a pedagogická psychologie. Vyučuje predmety Interakční psychologický výcvik a seminár zo Psychodiagnostiky dospělých. Na katedre pôsobí v sekcií psychológie osobnosti. Výskumne sa zameriava na oblasť psychológie morálky, bližšie o ľudské hodnoty a morálne dilemy. Zaujíma sa aj o generácie, generačné rozdiely a vplyv pôsobenia internetu na ľudí. Je autorkou a spoluautorkou viacerých vedeckých výstupov a monografií.
Mgr. Martin Kupka, Ph.D.
Martin Kupka působí jako odborný asistent na katedře psychologie FF-UP. Má dokončený výcvik v logoterapii a existenciální analýze. Výzkumně se nyní věnuje především terapii tmou a jejímu využití s ohledem na primární, sekundární i terciární prevenci netolismu. Další oblastí jeho zájmu je aktuálně problematika online poradenství pro pozůstalé.
MUDr. PhDr. Miroslav Orel, Ph.D.
Na katedře psychologie vyučuje předměty s návazností na medicínu (anatomii, fyziologii lidského těla, neurovědy včetně psychopatologie, somatopatologii). Kromě akademické dráhy se věnuje také poradenské psychologii, psychoterapii, lektorské činnosti a supervizi. Profesně se mimo jiné zajímá o komplexní (psychosomatický) přístup a medicínsko-psychologické souvislosti a neurovědní disciplíny. Účastnil se řady kratších i delších výcvikových programů (např. hypnoterapie, krizová intervence, transakční analýza, přístup zaměřený na člověka, integrovaná psychoterapie, logoterapie a existenciální analýza, práce se sny, supervizní výcvik apod.). Je autorem několika publikací vydaných v nakladatelství Grada, Portál, UP v Olomouci. V současné době není školitelem Ph.D. studentů.
PhDr. Olga Pechová, Ph.D.
PhDr. Olga Pechová, Ph.D. se dlouhodobě věnovala problematice sexuální orientace a pohlavní identity. V roce 2009 obhájila disertační práci na téma Diskriminace na základě sexuální orientace. V letech 2007–2011 publikovala celkem 12 článků věnovaných této problematice. Nyní se těmto otázkám věnuji již jen okrajově.
Zabývá se rovněž dějinami psychologie. V letech 2008–2010 se účastnila řešení projektu GA ČR Život a dílo Vladimíra Tardyho pod vedení prof. Aleny Plhákové.
Dalšími jejím odborným zájmem je psychologie náboženství, oblast religiozity a spirituality.
PhDr. Martin Seitl, Ph.D.
PhDr. Martin Seitl, Ph.D. se profesně věnuje psychologii práce a organizace, ve které se zaměřuje zejména na teorii vztahové vazby v zaměstnání, výběr zaměstnanců, osobnostní integritu, psychodiagnostické metody, organizační kulturu a manažerskou psychologii. Je akreditovaným specialistou pro model organizační kultury vyvinuty G. Hofstedem a B. Waisfiszem, model organizační kultury CTT, Hogenovu diagnostiku, Rorschachovu metodu a další projektivní techniky.
Je řešitelem nebo spoluřešitelem rozvojových a výzkumných projektů v oblasti psychologie práce a organizace (OPVVV, TAČR, GAČR). Výzkumné výstupy publikuje v českých i zahraničních periodikách a prezentuje je na odborných konferencích. Dr. Seitl je členem prestižních národních i mezinárodních oborových organizací: České společnosti pro Rorschacha a projektivní metody (ČSRaP), Mezinárodní společnosti pro Rorschacha a projektivní metody (ISR), České asociace psychologů práce a organizace stejně jako Evropské asociace psychologie práce a organizace (EAWOP).
PhDr. Klára Seitlová, Ph.D.
PhDr. Klára Seitlová, Ph.D. se dlouhodobě specializuje na oblast psychologie práce a organizace s profilací na týmovou práci (face-to-face a virtuální prostředí), řízení lidských zdrojů a projektový management.
Je držitelkou akreditací pro model organizační kultury vyvinutý G. Hofstedem a B. Waisfiszem, Hogenovu diagnostiku, diagnostiku v oblasti „Cultural Transformation Tools” od Barrett Values Centre, týmové role dle M. Belbina a Management se zaměřením na štíhlou výrobu. Je akreditovaným koučem v Integrativním koučinku. Je absolventem Gestalt výcviku v pracovním prostředí. Akreditace v metodice PRINCE2®.
Mgr. Lucie Viktorová, Ph.D.
Lucie Viktorová se věnuje oblasti pedagogické psychologie a metodologii vědeckého výzkumu. Zabývá se zejména problematikou kvality vzdělávání na vysokých školách, akademickou úspěšností a souvislostmi s přijímacím řízením, zejména srovnávacím testováním. Podílí se také na projektech s přesahy do dopravní psychologie a je otevřená projektům interdisciplinárním.
Mgr. Klára Machů, Ph.D.
Klára Machů se zabývá především kognitivní psychologií, psycholingvistikou a psychoanalytickými teoriemi. Dlouhodobě se výzkumně věnuje problematice postojů ke smrti a procesu truchlení u pozůstalých osob, aktuálně se však více zaměřuje na bádání v oblasti psycholingvistiky (např. problematice vnitřní řeči, bilingvismu, kulturními a genderovými aspekty jazyka apod.). Momentálně je také spoluřešitelkou grantu GA ČR v rámci výzkumu, který je realizován na katedře japanistiky FF UP a zabývá se vnímáním současných japonských jmen u středoškolských studentů v Japonsku.
PhDr. Denisa Manková, Ph.D.
PhDr. Denisa Manková, Ph.D. vystudovala jednooborovou psychologii na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde rovněž získala titul Ph.D. v oboru klinická psychologie. Pracovala jako výzkumný pracovník Centra výzkumu spánku a chronobiologie v NUDZ, kde mimo jiné byla vedoucí českého týmu mezinárodní studie COH-FIT. Na své alma mater působí jako odborný asistent. Dále spolupracuje se soukromými firmami jako specialista na spánek a jako manažer pro mezinárodní kongresy a konference. Specializuje se na chronobiologii, cirkadiánní preference a spánkovou hygienu. Byla řešitelkou, spoluřešitelkou a členkou týmu v několika grantových projektech a operačních programech MŠMT ČR. V roce 2014 obdržela cenu za nejlepší rukopis odborné monografie v oborech vyučovaných na FF UP za svou prací s názvem Cirkadiánní preference – rozdílný život ranních ptáčat a nočních sov.
PhDr. Romana Mazalová, Ph.D.
Romana Mazalová se chtěla stát klinickou psycholožkou. Ve druhém ročníku studia psychologie se zúčastnila předváděcí akce pro seniory a její profesní kariéra se začala ubírat jiným směrem. Jako spoluautorka dokumentu Šmejdi se profesně začala věnovat psychologii reklamy, manipulaci a přesvědčování a snaží se edukovat veřejnost, jak se těmto technikám účinně bránit.
Doc. PhDr. Michal Čerešník, Ph.D.
Docent Čerešník je poradenský psychológ, ktorý sa špecializuje na vývinové aspekty detstva a dospievania. Tematicky je zameraný na rôzne oblasti, ako napríklad psychológia rodu/genderu, sebaregulácia, ale aj kvalita vzdelávania. V posledných rokoch sa zameriava na témy psychológie rodičovstva, funkčnosti a nefunkčnosti rodinného systému a ich dopadu na psycho-sociálne zdravie detí a dospievajúcich. Je spoluautorom slovenských verzií screeningových diagnostických metód zameraných na impulzivitu, úzkostlivosť, rizikové správanie a hranie digitálnych hier.
Filip Sulejmanov, Ph.D.
Jeho hlavní výzkumné zájmy se v současnosti soustřeďují na dvě hlavní oblasti: psychologii humoru a psychologii práce a organizace. Konkrétnější výzkumná témata zahrnují: individuální rozdíly v hodnocení humoru, gelotofobii, roli humoru na pracovišti a afekt na pracovišti.
PhDr. Ondřej Skopal, Ph.D.
Ondřej Skopal se profiluje v oblastech psychologie osobnosti, adiktologie, školní a pedagogické psychologie. Z praxe má zkušenosti v rámci primární prevence rizikového chování, později také v poradenství v oblasti závislostí a systemické rodinné terapie. Disertační projekt obhájený v roce 2016 byl zaměřen na screening rizikového chování dospívajících v porovnání s vybranými osobnostní rysy, které mohou zvyšovat předpoklad jejich rizikových projevů. Průběžně se zapojuje do grantových výzev (SGS IGA, ESF OPVK, TAČR). Pravidelně se účastní odborných konferencí, lektorsky se zapojuje do kurzů pro pedagogy, školní metodiky prevence, školní psychology nebo i pro pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí a další odborníky v pomáhajících profesích.
Mgr. Gabriel Kňažek, Ph.D.
Pôsobím ako odborný asistent a na katedre psychologie FF UP a spolupracujem na koordinácii praxí. Na katedre psychologie vyučujem Interakčný psychologický výcvik a Psychodiagnostiku dospělých – seminár. Taktiež pracujem v Psychologickej poradni pro studenty a zaměstnance UP a som frekventantom psychoterapeutického výcviku PCA v Brne. Som členom sekcie Vývojová psychologie a psychologie rodiny a výskumne sa zameriavam na problematiku vývojovej psychológie, pedagogickej psychológie a kybernetického priestoru. Ako spoluautor mám niekoľko odborných publikácií, článkov, monografií a testových príručiek.